O festivalu

Expediční kamera je filmový festival, který již od roku 2009 přináší do kin ty nejlepší cestovatelské a dobrodružné filmy z mezinárodní i domácí produkce.
Výpravy do nitra džungle i pouště, neuvěřitelné výkony na skalách, plavby přes oceány i po divokých řekách, adrenalinové šílenství, návštěvy domorodých kmenů, stovky uběhnutých kilometrů i putování na dvou kolech, outdoorové hvězdy i neznámí a přesto úžasní cestovatelé, to vše máte možnost zažít během festivalu.
Promítání můžete navštívit na dvoustovce míst v České republice i na Slovensku. Přijďte nasát atmosféru dálek, obdivovat pozoruhodné výkony a načerpat inspiraci ke svým cestám.

A kdo za festivalem stojí?

Dan Hála – zakladatel festivalu

Dan půl roku přejížděl na koni Patagonii, prosekával se k pramenům Orinoka, jako student prostopoval Indii, jako dospělý byl kovbojem v Arizoně. Se svojí ženou a koňmi prochodil Rumunsko. Dneska udržuje své pastviny na Kokořínsku a dohlíží na chod festivalů Expediční kamera a Snow Film Fest.
Otázka pro Dana: Jaká expedice byla v tvém životě nejvýznamnější?
“Jako malý kluk jsem jezdil na letní tábor ROH do Tater. Tam jsem se poprvé pořádně ztratil. Jasně, asi jsem se bál, ale dnes si pamatuji už jen to dobrodružství pod obrovskými smrky. Výprav byla celá řada. Nejodvážnější (nejlehkovážnější) byla cesta do Indie a hlavně pak poslední měsíce v Tibetu a v Rusku. Srdcovou záležitostí bylo dva tisíce kilometrů na koních Patagonií. Nejvíc náročné bylo a je odejít z hlavního města a na louce u lesa začít budovat farmu. Nemyslím si, že by bylo správné nemít žádný plán, ale vím, že když plány selžou a ztratí se cesta, tak přichází dobrodružství a je potřeba si to užít.”

dan.hala(@)expedicnikamera.cz, +420 777 858 041 

Jana Ryantová – manažerka festivalu

Stejně hezké, jako jsou vrcholy velehor, můžou být i Lužické hory v podzimním slunci. Protože hezké je především žít. Teď a tady. Uvědomovat si tuhle životní jistotu pomáhá Janě jistá míra fyzického vyčerpání. A i proto Jana sportuje. Ráda běhá, s batohem nebo s mapou a buzolou. Ráda počítá serpentiny na horských silnicích, ráda plave a někdy sotva leze. S pomocí Dana, Jonáše a řady dalších řídí festivalový kolotoč.
Otázka pro Janu: Jak se připravuješ na krizové situace na cestách?
“Neříkám to ráda, ale vůbec neumím improvizovat. Proto se trochu uměle udržuju v pozoru a snažím se zvyknout si na zátěž. Libuju si v závodech, které trvají několik hodin i dní. Nejen kvůli sportovnímu výkonu, týmovému duchu, ale i proto, že se dostanu do situací, které nebudou snadné a bude třeba je vyřešit. Nakonec si stejně největší překážky v životě před sebe kladu sama. Když víš, proč to děláš, tak je snadné dva dny nespat, běžet, i když tě něco bolí nebo je ti zima, najít se, když se ztratíš, ale až si přestaneš být jistý, že to zvládneš, tak to vzdáš.”

jana(@)expedcnikamera.cz, +420 777 038 192

Jonáš Procházka – koordinátor festivalu

Jonáš, ačkoliv pochází z pražské aglomerace, většinu času tráví touláním v přírodě. Nedokáže si vybrat, co jej baví nejvíc a tak zkouší všechno. Rád se houpe na vlnách v kajaku nebo zkouší zdolávat skály na laně. Když to jde, vezme boty nebo kolo, mapu, buzolu a vyráží do lesů, luk a hor. Nejvíc si užívá, když z přírody cítí její divokost a neposkvrněnost civilizací. Svých zkušeností následně využívá také jako průvodce CK Kudrna. Jonáš koordinuje všechna promítání k naprosté dokonalosti.
Otázka pro Jonáše: Užíváš si víc cestování sám nebo ve skupině?
“Když jsem sám, jsou zážitky často mnohem intenzivnější. Musím se spolehnout sám na sebe a všechny dojmy a všechen čas patří jenom mně. Ale teprve až sdílením se ze zážitků stává radost. Vyprávíš kamarádům, co bylo tam a tehdy, posloucháš, co podnikli oni a těšíte se ze svého štěstí navzájem. Když vyjedeš ve skupině, tak se výprava zdá najednou míň nebezpečná a možná i míň dobrodružná. Nechci polemizovat, jestli je to ve skutečnosti pravda, ale s určitostí vím, že si i takovou výpravu užiju a po návratu tentokrát nesdílíme zážitky, ale společné vzpomínky.”

jonas(@)expedicnikamera.cz, +420 602 333 651

S výběrem filmů pomáhá Festivalová rada ve složení:
Katka Smolová
Katčina dobrodružná duše se projevila už na střední škole, své první výpravy směřovala do Tater a Beskyd. Krátce po dvacítce si sbalila batoh a dva měsíce putovala po Camino de Santiago. Tehdy pochopila, že právě cestování jí bude provázet celým životem, a aby na cesty měla dostatek času, začala pracovat jako šéfredaktorka cestovatelského portálu HedvabnaStezka.cz. Pak už to šlo ráz naráz. Prožila si pořádnou „výškovku“ v pěti a půl tisících v Andách, mrzla v zimě v Ladakhu, šnorchlovala u břehů Kolumbie, pádlovala ve Vietnamu, pozorovala velryby a polární lišky na severu Islandu a osahala si skály od Turecka přes Laos až po Itálii.

Petr Snížák Snížek
Petr, kterému neřekne nikdo jinak než Snížák, je vodák tělem i duší. Poprvé na vodě byl již v prenatálním stavu. S kajakem rád objevuje a sjíždí řeky v různých koutech naší planety, převážně v Asii. Navštívil Nepál a několik částí indického Himálaje včetně oblasti Arunachal Pradesh, kde vzniká jedna z největších řek světa Brahmaputra. Už na střední škole psal vodácké články a postupně to dotáhl na šéfredaktora vodáckého časopisu Pádler. Když nejede na vodu, vyrazí s přítelkyní někam do pouště – zamiloval si Írán i Omán.

Vojta Dvořák
Vojtěch Watt Dvořák, šéfredaktor Svetoutdooru.cz a horský vůdce UIAGM, je nadšeným horolezcem a lyžařem. Přestěhoval se z kraje vinic a meruněk do Krkonoš, kde to má kousek na hřebeny, na oblíbený Prachov nebo do Adršpachu. Koketuje i s kajakem a miluje Jizeru, jako svou řeku učitelku. A taky běhá nebo se o něco takového pokouší. Nevzdává to a dělá ty komické pohyby zas a zas. Kreslí už více než 15 let komiks do nejstaršího českého horolezeckého časáku – Montany. Publikuje tam i onam metodické články. Rád přemýšlí o vybavení a stále by něco vylepšoval.

Partneři