Festival pro Vás pořádá web HedvabnaStezka.cz a časopis Travel Life

The best of Expediční kamera a Snow film fest

Blok Cesta za polární kruh

Podívejte se na jedna z nejchladnějších, nejdivočejších a nejméně prozkoumaných míst na planetě. Na cestě za polární kruh potkáte nezlomitelné muže a ženy, objevíte divokou přírodu, poslechnete si dojemné příběhy a poznáte nepředstavitelnou sílu lidské mysli. 

Baffin Babes

20 min ▪ Kanada
Podívejte se na nejdelší ženskou lyžařskou expedici: 1200 km za 80 dní skrze arktickou pustinu napříč kanadským ostrovem Baffin. Se sto kilogramy na saních a v teplotách až -40 stupňů Celsia čtyři ženy dokazují, že člověk nemusí mít plnovous aby byl nezlomitelný.

Crossing the ice

20 min ▪ Austrálie
Dva australští dobrodruzi, James Castrission and Justin Jones, se vydávají na nebezpečnou cestu napříč Antarktidou a zpět a to zcela bez pomoci. Žádní tažní psi, žádný kite, žádné zásobovací tábory, pouze dva muži táhnoucí na saních své zásoby a přístřeší přes 2200 km nehostinného ledu a mrazu.

Nord for Sola

46 min ▪ Norsko

Inge a Jørn se vydávají na sever, aby strávili 9 měsíců v odlehlé zátoce arktického ostrova poblíž norského pobřeží. Postavili si domek z naplaveného dřeva a jedli prošlo potraviny, které by jinak obchody vyhodili. Ale nezapomněli na svá surfovací prkna – možná jejich největší motivaci pro arktické dobrodružství. Protože vzdálená zátoka skrývá dobře střežené tajemství; Některé z nejlepších vln pro surfování na světě.

Polárník

56 min ▪ Slovensko

Ve světě ho uznávají, doma o něm ví málokdo. Peter Valušiak má za sebou zhruba dvě desítky výprav do polárních oblastí naší Země. V roce 1998 se mu se třemi Rusy podařil (jako prvním v historii) výkon z kategorie snů: přejít bez cizí pomoci od břehů Ruska napříč zamrzlým mořem Arktidy přes Severní pól až ke břehům Kanady. Dlouhé roky ho vábí další výzva, o kterou se už několikrát pokoušel. Chce přejít napříč Antarktidou přes Jižní pól. Film Polárník je portrétem člověka, který se pokouší přežít sám na nejchladnějším kontinentě.

Sibiřský traverz

28 min ▪ Kanada
Dokument mapuje 9 288 km dlouhou lyžařskou výpravu po nejdelší železnici světa – Transsibiřské magistrále. Zvládnout celou trasu z Vladivostoku až do Moskvy může být zdlouhavý a nudný zážitek, pokud si neuděláte pár zastávek.  A pokud máte s sebou lyže, nudit se rozhodně nebudete. Tým špičkových lyžařů a filmařů z proslulých Sherpas Cinema se po této slavné trase vypravilo, aby se seznámili s místní komunitou a prozkoumali sibiřský prašan. Čeká nás zastávka v odlehlé divočině na hoře Mamay poblíž Bajkalu, sněhové bouře v horském středisku Sheregesh  i návštěva lovecké vesnice, kde si obyvatelé vyrábějí vlastní lyže.

Blok Na dvou kolech

Podívejte se na pět filmů plných přátelství, dobrodružství, adrenalinu a cyklistiky. Zjistíte, jak 4 tisíce km dlouhý závod ovlivní přátelství, poznáte skrytá zákoutí Nového Zélandu, objevíte jeden z nejnovějších extrémních sportů a seznámíte se s jedním z nejlepších freestyle trialistů světa. Kromě toho vás ohromí film, který využívá horská kola jako prostředek k prozkoumání myšlenek stvoření a destrukce v nejkrásnějších, nejdramatičtějších a nelítostných krajinách přírody.

Cesta domů
8 min ▪ Velká Británie
Skot Danny MacAskill (zvaný taky Danny MegaSkill) je jeden z nejlepších freestyle trialistů světa. Film Cesta domů je o krásách a bikových terénech jeho domovského ostrova Skye a městečka Dunvegan, kam se po mnoha letech vrací se svým kolem, ale také celého Skotska. Film se natáčel na hradě v Edinburghu, u válečných bunkrů na ostrově Inchgarvie nebo u vodní elektrárny ve Skotské vysočině.

Divided
39 min ▪ USA
V roce 2017 se dvě kamarádky vydávají na 4417 km dlouhý závod na horských kolech z Kanady až na mexickou hranici. Strach ze selhání může zastavit nejrůznější dobrodružství ještě předtím, než vůbec začnou, ale co když je selhání tou nejlepší částí? 

Cave unicycling
7 min ▪ Velká Británie
Při své nedávné cestě do Cardiffu měli Michael a Katie Garrettovi to štěstí, že mohli nafilmovat nejnovější světový extrémní sport. Někteří ho nazývají jeskynní unicycling, jiní uni-speleologie, většina ale šílenství. Mnoho lidí tvrdilo, že to nelze zvládnout. Opak byl pravdou. A bylo to úžasné! Steffan Thomas a Thomas Lupton jezdí na jednokolkách už řadu let a jsou oba zkušení jeskyňáři, ale teprve nedávno, se rozhodli spojit své dvě vášně do tohoto nového, bizarního a riskantního sportu. 


Life cycles
47 min ▪ Kanada
Tento vizuálně ohromující film využívá horská kola jako prostředek k prozkoumání myšlenek stvoření a destrukce v nejkrásnějších, nejdramatičtějších a nelítostných krajinách přírody.

Waiau-toa Odyssey
13 min ▪ Nový Zéland
3 dobrodruzi, filmař a fotograf se vydávají na 6denní 300 km dlouhou cestu. Kombinací kola a raftingu propojují divoké řeky a cyklistické trasy v některých z nedoceněných oblastí Nového Zélandu. 

Blok Tibet a Himaláje

V pěti vybraných filmech objevíte krásu nejvýše položených míst naší planety. Užijte si výhled ze “střechy světa”,zažijte střet kultur, seznamte se s odvážnými horolezci, ale hlavně neztrácejte naději. 

Brahmaputra
29 min ▪ Česká republika
V závěru roku 2008 uskutečnila skupina vodáků první českou expedici na jednu z největších světových řek – Brahmaputru. Složitým vyjednáváním se jim podařilo proniknout k začátku sjezdu do oblasti na hranicích Indie a Tibetu pro běžné turisty nepřístupnou. Po dramatickém začátku v extrémně obtížných peřejích se rozhodli prvosjezd přerušit. Poté, co opustili kaňon řeky, se však dozvěděli, že se několik dní předtím nevědomky dopustili přestupku, za který jsou pronásledováni indickou armádou. Před týmem morálně narušeným nehodou na řece leželo zásadní rozhodnutí – riskovat konflikt s armádou nebo sestoupit zpět do kaňonu a ve sjezdu obtížné řeky pokračovat.

High tension
36 min ▪ USA
Na jaře roku 2013 se švýcar Ueli Steck a ital Simone Moro chystají bez kyslíku vylézt Mount Everest a poté sousední Lhotse. Horolezci ale skončí v konfliktů s několika šerpy, kteří cestu opravují. Střet se přesune do druhého tábora a vyvrcholí tím, že skupina šerpů zaútočí na dva evropské horolezce kameny.

Návrat do Zanskaru
24 min ▪ Velká Británie
V malé odlehlé osadě Zanskar uprostřed hor v indických Himalájích se střetávají dva světy. Duchovní a poklidný způsob života místních s příchodem civilizace a výstavbou silnice v odlehlé přírodě v srdci Himalájí. Dojemné setkání staých přátel po 30 letech a zároveň zamyšlení nad způsobem života vás jistě chytnou za srdce.

Tamara
17 min ▪ Německo
28-letá Tamara Lunger přijímá největší výzvu své horolezecké kariéry: výstup na nejnebezpečnější z osmitisícových vrcholů – K2.Mezi strachem, vášní a štěstím – tenhle film je portrét ženy, která miluje extrémy.

The Pamir Game
16 min ▪ Česká republika
Po sjezdu šestitisícovky Pik Cetyrjoch vyráží Martin a Karel na Pik Komunisma (7495 m), nejvyšší horu bývalého Sovětského svazu, kde jejich výstup zastaví obrovská lavina. Už bez lyží se pak vydávají na sedmitisícovku Pik Korženěvské. Snímek o dobrodružtví, odvaze a kamarádství. Co dělat, když ztratíte vybavení a vaše vysněná mise je ztracená? Vymyslíte si nový cíl, u kterého si opět budou všichni klepat na čelo. 

Blok Best of Ženy

Ženy. Nezlomitelné, nezastavitelné, odvážné a zároveň elegantní. 


Baffin Babes
20 min ▪ Kanada
Podívejte se na nejdelší ženskou lyžařskou expedici: 1200 km za 80 dní skrze arktickou pustinu napříč kanadským ostrovem Baffin. Se sto kilogramy na saních a v teplotách až -40 stupňů Celsia čtyři ženy dokazují, že člověk nemusí mít plnovous aby byl nezlomitelný.

Divided
39 min ▪ USA
V roce 2017 se dvě kamarádky vydávají na 4417 km dlouhý závod na horských kolech z Kanady až na mexickou hranici. Strach ze selhání může zastavit nejrůznější dobrodružství ještě předtím, než vůbec začnou, ale co když je selhání tou nejlepší částí? 

Ledy a přílivy
30 min ▪ USA
V březnu 2014 vyplulo šest žen z Isafjorduru na Islandu k západnímu pobřeží Grónska. Tam prozkoumaly odlehlé pobřeží, objevily nové lyžařské cesty, sesbíraly data pro vědecké analýzy tohoto úžasně divokého kousku světa a natočily dokumentární film. 

Nobody’s river
30 min ▪ USA
Amber Valenti, Krystle Wrighte, Sabra Purdy a Becca Dennis je čtveřice mladých kamarádek, které se vydávají na 5 000 km dlouhou řeku Amur. Plán je jasný: Sjet jednu z posledních řek na Zemi, která na svém toku nemá jedinou přehradu. A to od mongolského Ononu až po ústí do Tichého oceánu. 
Tamara
17 min ▪ Německo
28-letá Tamara Lunger přijímá největší výzvu své horolezecké kariéry: výstup na nejnebezpečnější z osmitisícových vrcholů – K2.Mezi strachem, vášní a štěstím – tenhle film je portrét ženy, která miluje extrémy.

Partneři

Správa webu Webklient.cz